17 lượt xem

Chức năng, cấu tạo của da và các loại da | Thiennhan

Oda yra ne tik išorinė kūno danga, bet ir atlieka daug svarbių užduočių, tokių kaip temperatūros reguliavimas, sveikatos būklės atspindėjimas, žmogaus grožio kūrimas… Norite tai geriau suprasti? odanepraleiskite žemiau esančio straipsnio!

Oda dengia visą žmogaus kūną. (Šaltinis: internetas)
Oda dengia visą žmogaus kūną. (Šaltinis: internetas)

Oda yra vienas nuostabiausių ir ypatingiausių žmogaus kūno organų. Tačiau kalbant apie kūno organus, dažnai ignoruojame odą ir linkę galvoti apie aiškesnės formos vidaus organus, tokius kaip širdis, kepenys, inkstai ir kt.

Oda turi daug įdomių dalykų, sužinokime daugiau informacijos su BlogAnChoi!

Odos funkcijos

1. Apsauga

Oda yra „barjeras“, padedantis kovoti su žalingais veiksniais iš išorinės aplinkos, siekiant apsaugoti vidinius organus, tokius kaip nervų sistema, kraujagyslės, kaulai, vidaus organai… Be to, oda taip pat padeda išvengti dehidratacijos, išsaugodama organizmui būtinos drėgmės. Visų pirma, oda taip pat atlieka atsparumą vandeniui, kad išvengtų vandens ir kitų pašalinių medžiagų patekimo į kūną.

Pigmentas melaninas taip pat padeda apsaugoti mus nuo pavojingų ultravioletinių spindulių, kuriuos skleidžia saulė. Tačiau oda negali visiškai apsisaugoti nuo tokio pobūdžio pažeidimų. Todėl vis tiek būtina apsisaugoti kremu nuo saulės ir drabužiais.

Apsaugos nuo saulės galite nusipirkti čia.

2. Oro kondicionierius

Per prakaito liaukas ir dermos kraujagysles oda taip pat atlieka kūno temperatūros reguliavimo vaidmenį. Jei lauko temperatūra yra aukšta, oda padidins prakaitavimą, kad atvėsintų kūną. Ir atvirkščiai, kai lauko temperatūra žema, po oda esančios kraujagyslės susitrauks ir sumažins prakaitavimą, kad išlaikytų kūno šilumą. Be to, poodinis riebalų sluoksnis taip pat atlieka izoliacijos vaidmenį, padeda sumažinti šaltos temperatūros poveikį kūnui ir užkirsti kelią šilumos praradimui iš kūno.

3. Pojūčių gavimas

Jutiminė odos funkcija leidžia suvokti karštį, šaltį, skausmą, spaudimą ir prisilietimą. Šį pojūtį aptinka dermos nervai. Jutiminės funkcijos dėka organizmas gali prisitaikyti prie išorinės aplinkos ir išvengti neigiamų veiksnių.

Tačiau per didelis odos pažeidimas gali paveikti jutimo funkciją. Pavyzdžiui, gavę 1-ojo ir 2-ojo laipsnio lengvus nudegimus, jausime didelį skausmą. Tačiau esant stipriam 3 laipsnio nudegimui šio jausmo nebejaučiame, nes odoje suardomi nervai.

4. Išskyrimo funkcija

Oda yra didžiausia organizmo atliekų šalinimo sistema. Toksinai išsiskiria per prakaito liaukas ir poras.

5. Endokrininė funkcija

Oda yra vienas iš svarbiausių vitamino D šaltinių organizmui, nes cholekalciferolis (D3) gaminamas dviejuose apatiniuose epidermio sluoksniuose. Vitaminas D sintetinamas odoje, kai oda yra pakankamai veikiama saulės spindulių ir yra būtinas skeleto sistemai.

6. Kitos odos funkcijos

 • Oda daro žmones gražius.
 • Odoje yra imuninių ląstelių, kurios padeda organizmui kovoti su ligomis.
 • Oda giliai atspindi žmogaus sveikatos būklę, pvz., dėl helmintų atsiranda niežtinčios papulės, dėl kepenų ligų gali atsirasti gelta, dėl tuberkuliozės oda patamsėja…

Odos struktūra

Žmogaus odos struktūra. (Šaltinis: internetas)
Žmogaus odos struktūra. (Šaltinis: internetas)

Remdamiesi skerspjūviu, ekspertai padalija odą į 3 pagrindines dalis:

 • Epidermis (epidermis)
 • Derma (vidinis epidermis)
 • Dermis (poodinis audinys – poodiniai riebalai)

Epidermis (epidermis)

Epidermis yra atokiausias odos sluoksnis, kurį galite liesti ir pamatyti plika akimi. Vidutinis jo storis yra apie 0,2 mm, priklausomai nuo regiono. Paprastai epidermis yra storiausias ant pėdų padų ir ploniausias aplink akis.

Pagrindinė epidermio užduotis yra apsaugoti organizmą nuo pašalinių objektų, įskaitant dulkes, kenksmingas chemines medžiagas, grybelius, bakterijas ir kt., prasiskverbimo. Be to, epidermis taip pat gali sintetinti vitaminą D iš saulės spindulių, tuo pačiu blokuodamas ultravioletinius spindulius ir nustatyti odos spalvą.

Epidermyje taip pat yra kitų dalių, tokių kaip plaukų folikulai, riebalinės liaukos, prakaito liaukos ir kt. Iš išorės į vidų epidermis yra padalintas į 4 dalis: raginį sluoksnį, granuliuotą sluoksnį, spygliuotąjį sluoksnį ir bazinį sluoksnį. Išskyrus delnus ir padus, tarp raginio sluoksnio ir granulių yra papildomas blizgesio sluoksnis.

Raginis sluoksnis: Tai yra atokiausias odos sluoksnis, kuris keratinizuojasi, kad taptų negyvu audiniu, be jokios ląstelių struktūros. Šie audiniai susikaupia vienas ant kito ir sudaro vandeniui atsparią „sienelę“, apsaugančią odą ir neleidžiančią prarasti vandens.

Grūdų sluoksnis: susideda iš 2-3 ląstelių sluoksnių, citoplazmoje egzistuoja begalė smulkių granulių. Šios dalelės išeina, kad susidarytų keratinas ir epidermio lipidai.

Kanapių sluoksnis: yra storiausias epidermio sluoksnis. Ląstelės yra sukrautos ir glaudžiai susijusios viena su kita.

Apatinis sluoksnis: yra vidinis epidermio sluoksnis, kuriame nuolat gaminami nauji ląstelių sluoksniai.

Blizganti klasė: Susidaro tik storoje odoje, pavyzdžiui, delnuose, paduose. Blizgus sluoksnis dažniausiai būna skaidrus, mažiau atstumiantis vandenį, mažiau atsparus spinduliams, dryžuotas, bet be plaukelių ir riebalinių liaukų.

Derma (derma)

Derma yra šalia epidermio ir susideda iš dviejų pagrindinių dalių:

Papiliarinis sluoksnis: Šis sluoksnis itin trapus, priklausomai nuo odos ploto, jų gali ir nebūti.

Tinklelio klasė: Šis sluoksnis sudarytas iš pluoštų, kolageno skaidulų (elastino), tinklinio pluošto ir elastinių skaidulų (kolageno) pluoštų. Jauniems žmonėms šie skaidulų pluoštai yra tvirtai surišti, kad oda būtų tvirta ir elastinga. Senstant kolagenas vis labiau sunaikinamas. Šiuo metu oda praranda savo elastingumą ir susiraukšlėja, sensta. Be to, tinkliniame sluoksnyje yra prakaito liaukos, riebalinės liaukos, plaukų folikulai, nervai ir kraujagyslės.

Derma (riebalinis sluoksnis)

Kadangi joje yra daug riebalų, derma taip pat žinoma kaip poodinis riebalų sluoksnis. Be riebalinio audinio, dermoje taip pat yra jungiamojo audinio, kraujagyslių, nervų …

Derma veikia kaip pagalvėlė, apsauganti odą nuo staigių smūgių ir atsakinga už kūno temperatūros reguliavimą. Vyrų ir moterų, taip pat vaikų ir suaugusiųjų dermos storis ir storis skiriasi, priklausomai nuo kūno odos.

Be minėtų trijų pagrindinių dalių, odoje taip pat yra kitų pagalbinių komponentų, tokių kaip prakaito liaukos, riebalinės liaukos, nagų plaukai, kraujagyslės, limfagyslės, nervai ir gleivinės.

Odos tipai

Oda skirstoma į 5 pagrindinius tipus, įskaitant: riebią odą, sausą odą, jautrią odą, mišrią odą ir normalią odą.

1. Riebi oda

Dėl riebios odos veidas visada blizga. (Šaltinis: internetas)
Dėl riebios odos veidas visada blizga. (Šaltinis: internetas)

Riebi oda yra oda, kuri gamina daug riebalų ir turi storą riebalinį audinį. Labiausiai atpažįstamas šio tipo odos bruožas – riebus blizgesys visame veide, ypač T zonoje (kaktos, nosies ir smakro srityse). Be to, nukenčia ir oda didelės poros ir linkę į spuogus.

Riebi oda yra įprasta brendimo metu, žmonėms, kurie dažnai patiria stresą, stresą arba gyvena karštame ir drėgname klimate.

Daugiau straipsnių apie riebios odos priežiūrą rasite „BlogAnChoi“:

2. Sausa oda

Sausa oda yra labai jautri senėjimui. (Šaltinis: internetas)
Sausa oda yra labai jautri senėjimui. (Šaltinis: internetas)

Žmonėms, kurių oda yra sausa, poros dažnai būna santykinai mažos, mažiau patinsta ir uždegimas, tačiau kartais ant jų vis tiek atsiranda milijų ar inkštirų. Be to, oda visada yra sausa, šiek tiek šiurkšti, net su mažais žvyneliais ir lupimusi, kai oras sausas. Tokią odą turintiems žmonėms būtina kuo skubiau pagerinti būklę, nes ilgai išsausėjus odai gali susidaryti raukšlės ir oda greičiau sensta.

Daugiau straipsnių galite pamatyti: 6 rekomendacijos, kaip pasirinkti sausai odai skirtas odos priežiūros priemones, kad oda būtų lygi

3. Jautri oda

Jautrią odą sunku prižiūrėti. (Šaltinis: internetas)
Jautrią odą sunku prižiūrėti. (Šaltinis: internetas)

Jautrią odą galima laikyti ypač „sunkia“ oda. Oda gana plona ir lengvai dirginama, todėl ją prižiūrėti itin sunku.

Kai kurie įspėjamieji šios „rausvos mergaitės“ ženklai yra šie:

 • Oda gali būti labai riebi arba labai sausa;
 • Į spuogus linkusi oda ir uždegiminiai spuogai;
 • Savininkas visada jaučia niežėjimą, perštėjimą, diskomfortą;
 • Oda lengvai parausta, degina net trumpą laiką būnant saulėje;

4. Mišri oda

Mišri oda: kur riebalų perteklius, kur vandens trūkumas. (Šaltinis: internetas)
Mišri oda: kur riebalų perteklius, kur vandens trūkumas. (Šaltinis: internetas)

Mišri oda yra dviejų ar daugiau skirtingų odos tipų mišinys. Paprastai mišrioje odoje dažnai būna sausų ir riebių vietų.

Šis odos tipas taip pat gana „išrankus“. Juos galima vertinti kaip gerą aplinką tuo pačiu metu „apsilankyti“ raukšlėms, spuogams, pleiskanojantiems žvynams ar raudoniems dryželiams. Netinkama odos priežiūra taip pat sukelia odos pažeidimus ir pagreitina senėjimą.

Čia galite įsigyti mišrios odos priežiūros priemonių.

5. Normali oda

Normali oda yra tokia, apie kurią svajoja kiekviena mergina. (Šaltinis: internetas)
Normali oda yra tokia, apie kurią svajoja kiekviena mergina. (Šaltinis: internetas)

Normali oda reiškia odos tipą, kuriame yra geras aliejaus ir vandens balansas. Tai yra odos tipas, apie kurį visi svajoja.

Oda dažniausiai lygi, poros vos matomos, odos spalva lygi, rausva ir mažiau jautri išorinei aplinkai. Galima sakyti, kad tai „be dėmės“ oda, todėl priežiūros režimas nėra per daug išrankus ir sudėtingas.

Koks tavo odos tipas?

Norėdami nustatyti jūsų odos tipą, tiesiog pastebėkite, kaip jūsų oda atrodo kasdien.

Paprastai riebi oda blizga ir turi dideles poras. Esant sausai odai, liečiant veidą rankomis, jis jausis kietai ir nepatogiai. Jei jūsų oda kai kuriose srityse riebi, ypač T zonoje, bet kitos veido sritys yra sausos, galite turėti mišrią odą. O jautri oda visada verčia jausti deginimą, perštėjimą ar naudojant kosmetiką ar alergiją.

Norėdami tiksliai nustatyti, kokio tipo jūsų oda, be dermatoskopijos metodo grožio centre, galite ją patikrinti patys namuose atlikdami 4 paprastus veiksmus:

1 žingsnis – valymas: Prieš tyrimą turite nuvalyti makiažą (jei naudojate makiažą). Tada naudokite švelnų prausiklį ir nuplaukite veidą, tada švelniai nusausinkite minkštu medvilniniu rankšluosčiu.

2 veiksmas – palaukite: Jūs turite palikti veidą natūralų 1 valandą nenaudodami jokių odos priežiūros priemonių. Tai padės odai susibalansuoti ir grįžti į normalią būseną.

3 veiksmas – bandymas: Naudojate riebalams atsparų popierių arba plonus popieriaus lapus, supjaustytus mažais gabalėliais. Tada užtepkite šiuos popieriaus gabalus ant T zonos ir abiejų skruostų maždaug 5 minutes. Nusipirkite blotingo popieriaus čia.

4 veiksmas – įvertinkite rezultatus:

 • Riebi: Ant bandomojo popieriaus yra daug aliejaus.
 • Sausa oda: Bandomasis popierius yra sausas, net netyčia stipriai patrynus odą jaučiamas lengvas deginimo pojūtis.
 • Mišri oda: Popieriaus gabaliukai T zonoje (kakta, nosis ir smakras) yra riebūs. Likusios veido sritys yra sausos.
 • Normali oda: Bandymo popieriai yra visiškai švarūs, nėra aliejaus dėmių.

Daugiau straipsnių galite pamatyti temoje „BlogAnChoi“ pagrindinės odos žinios: Viskas, ką reikia žinoti apie kremą nuo saulės iš AZ

Tikimės, kad pasidalijimas straipsnyje padėjo jums trumpai suprasti odos struktūrą ir kaip atpažinti odos tipus, kad galėtumėte tinkamai prižiūrėti. Forumo gražuolė BlogAnChoi taip pat turi daug kitų naudingų žinių, nepamirškite jų reguliariai sekti!

Žiūrėti daugiau

6 patarimai, kaip padidinti maistinių medžiagų įsisavinimą naudojant kosmetiką

Rožių vanduo, esencija, drėkiklis, … tai yra pagrindiniai odos priežiūros žingsniai, kuriuos kasdien taiko beveik kiekviena mergina. Bet ar kada pagalvojote, kad jūsų oda gali pasisavinti visas maistines medžiagas ir skatinti maksimalų efektą. Tegul…